19 Ocak 2018, 08:22:57 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Arama
  Ana Sayfa   PORTAL ONLINE DESTEK Yardım Otomatik Index Etiket Google Tagged Giriş Yap Kayıt  

Reklamlar

REKLAM ALANLARI

Konu Bilgileri
Konu BasligiKonu: İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar
Cevap SayisiCevap Sayisi: 0 cevap var
Okunma SayısıOkunma Sayısı 3568 defa
Bu Konuyu Görüntüleyenler0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar  (Okunma Sayısı 3568 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
     
ali osman bebek
Administrator
Üye Bilgileri Hero Member
*****

Karma: 515
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3,966

Üye ID: 16292

Nerden: Malatya/Erkenek


www.bedenegitimci.org
Sitemize Hoş Geldiniz..


« : 31 Mart 2009, 22:01:21 »


Mesaj: ISIYA BAĞLI ACİL DURUMLAR

En önemlisi sıcak çarpmasıdır. Çok sağlıklı ve genç olsa da kişiyi öldürebilir. Sıcaklık çarpması hem uzun süreli egzersiz 30 dereceden fazla hem de sıcak ortamda bulunma nedeniyle gelişen çok ciddi bir tablodur. Vücut ısısının 40-45 derecenin üstüne çıkması sonucu özellikle sinir sisteminde olmak üzere vücudun bütün dokularında hasar ve hatta ölüm olabilir. 

Isı Nasıl Oluşur?

Vücudun bit merkez ısısı vardır bu merkezde sürekli sabit tutulan bir ısı vardır. Bu da 37 derecedir. Dış kısmı daha soğuktur. Devamlı içerde üretilen sıcaklık vardır. Egzersizle kaslar çok çalıştığından fazla ısı üretilir. Normal şartlarda bu ısıyı dışarıya vermekte zorlanmayız. Ancak dış ortam(nemli,-rüzgarsız) ise dışarıya ısı vermekte zorlanırız ve içerdeki ısı artar. Dışarıya terleme ile ısıyı atarız. En iyi yöntem budur.

Terleme:

Derinin üzerini tamamen kaplayacak ve buharlaşacak ancak bu şekilde ısıyı dışarı atar ısıyı kaybetmenin başka bir yoluda dokunmadır. Sıcaklığı dışarı vermenin bir diğer şekli de ışınlardır.

SICAKLIK ÇARPMASINA NEDEN OLACAK EGZERSİZLER

Kır koşusu, askeri yürüyüş, yaşlı bir kişinin kendini fazla zorlaması(güneş altında)atletizm, bisiklet.

Sıcaklık çarpmasında en hassas bölge beyindir.

1-  Sıcaklık Çarpmasının Belirtileri:

Sinir sistemi belirtileri:                                               
-  Psikolojik
-  Anlamsız saldırganlık
-  Abartılı davranışlar
-  Apoti (Durgunluk yavaşlama)

Nörolojik Belirtileri:
-  Konfüzyon (Şaşkınlık hali)
-  Bilinç kaybı
-  Felç
- Yürüme bozukluğu
-  Havale

2-  Derideki Belirtiler:
Vücut ısısı 40,5 dereceye geldiğinde terlemeyi sağlayan merkez felce uğrar. Sıcak çarpmasında egzersizin devam etmesine rağmen terleme bıçak gibi kesilir. Deri kırmızıdır, kurudur ve sıcaktır.

3-  Kalp-Nefes Belirtileri:
Nabız 140 ‘ın üstündedir. Nefeste 20’nin üzerindedir. 60’a kadar çıkabilir. Soluyan bir köpek gibi nefes alır. Termometre ile vücut ısısını ölçmek gerekir. İki saatlik gecikme ölüm oranını yüzde 80’e çıkartır. Genel ölüm oranı yüzde 20’dir. 40 yaşın üzerindekilerde bu oran daha fazladır.

İLK YARDIM PRENSİPLERİ

Vücut ısısını radikal bir şekilde 38 derecenin altına düşürmek gerekir. İlk olarak vücudu dışardan soğutmak gerekir. Başı biraz yukarıda olacak şekilde kişiyi sırtüstü yatırırız. Hava temasını arttırmak için kişiyi soyarız ve kollarını yana açarız. Ve hava yelpazesi yaparız. Dışarıdan buz verilmesi zararlıdır. Sıcaklık birden düşeceğinden kalp zarar görebilir. Bir diğeri sıcaklıktan (ısıdan) dolayı açılmış damarları tıkarız. Bu şekilde birçok ölüm görülmüştür.
Buzu, koltuk altına kasıklara ve ense bölümlerine koymalıyız. Normal terlemesini taklit etmeliyiz. Bu yöntem buzdan 7 kez daha etkilidir. Bunu yapmak için;
Kişiyi yatırıyoruz ve suyu tanecikler halinde püskürten aletlerle ıslatıyoruz. Bekliyoruz ve aynı ter gibi buharlaşıp gaz oluyor. Tekrar aynı işlemi tekrarlıyoruz.
   
Kendimizi en iyi koruma şekli:

1-İlklime alışmak çok önemlidir. Aklimotizyon bir haftada her gün yüzde 70-80 eforla 60-90 dakika arası egzersiz programı uygulamak gerekir
2-Yeterli sıvı alımı egzersizden önce yarım litre sıvı alınır. Ve biraz tuz ihtiva etmeli 25 derecede rüzgarsız nemli ise burada spor yapılmaz.

GÜNEŞ ÇARPMASI

Çıplak başa uzun süreli güneş ışığı etkisiyle hem kafa tasının, hem de kafa tasının altındaki beyin zarının ısınması ve eritasyon (hassaslaşma)sonucu gelişen bir tablodur. Menenjite benzer en önemli belirtisi ense sertliğidir. Kişinin boynunu oynatamazsınız ve ense öne gelmez. Baş ağrısı ve kusma en önemli belirtisidir. Baş sıcak ve kırmızıdır.
   
İlk Yardımı:

Başın yukarıda olacağı pozisyonda yatıyoruz sonra başın soğutulması gerekir.

SICAK BİTKİNLİĞİ

Sıcak havada yapılan egzersiz sırasında aşırı sıvı kaybına ve tuz kaybına bağlı yorgunluk, bitkinliktir.

Belirtileri:
Hastanın tansiyonu düşmüştür, yorgundur. Midesi bulanır, gözü kararır, terler.

Tedavisi:
Kişiyi düz yatırıp, ayaklarını kaldırmak gerekir. Sıcak çarpmasından ayıran özellik vücut ısısı ya normal yada hafif yükselmiş olacaktır.
   
SICAK HİPOTANSİYONU

Sıcağa bağlı tansiyon düşüklüğüdür hareketsizlikle ilgilidir Sıcak havada hareketsiz dikildiğinde ortaya çıkar. Kanın ayaklara gitmesi sonucu beyne kan fazla gitmez. Yana düştüğünde kişi ayılır. Kan normal olarak beyne gider.

Tedavisi:
Düz yatıp ayaklar kaldırılır. Sıcak çarpmasında kişinin bilinci yerindeyse soğuk içecekler verilebilir.
   
DONMALAR

Vücut ısısını genel veya yerel olarak 35 derecenin altına düşmesidir(hipodermi) genel vücut ısısının düşmesine denir. Hafif hipodermi:32-35 derecedir.orta hipodermi 28-32 derecedir. Ağır hipodermi:28-altıdır.vücudun kendini koruma mekanizması vardır. Genelde görülen tek belirti,üşüme ve titreme orta hipotermi de titreme kaybolur ve şaşkınlık hali söz konusudur.
   
Paradoksa(soyunma):şaşkınlık halinden dolayı kişi bilincini kaybeder ve ısındığını zannettiği içinde soyunmaya kalkar.
   
Lokal veya yerl donma: küçük bir vücut parçasını tamamen donması,dokunun içinde buz  kristallerinin oluşmasıdır. Vücut ısısı 28 derecenin altına düşerse koma ve kalp durması ile karşılaşılır. Vücut soğur.
   
Donmadan korunma şekli: rüzgar olmamalı, kişinin üzeri kuru olmalı,nemin buharlaşmaması lazım . vücudun içindeki sıcaklığı kaybetmemesini sağlamalıyız.
   
Suda donmanın farkı: suda hareket edildiği zaman belirli bir süre ısınırsın ama bu arada vücudun ısıttığı su devir dayım oluyor. Vücut her seferinde soğuk su ile temas ediyor.bunun sonucunda ölüm daha çabuk gerçekleşiyor. 30 dakika veya 60 dakikadan daha fazla dayanılmaz.
   
Alkol verilmez. Çünkü alkol büzülmüş olan damarları birden genleştireceğinden kan dolaşımını hızlanmasını ve dolayısıyla da fazla ısı kaybına neden olacaktır.
   
DONAN BİR KİŞİNİN TEDAVİSİ

- Lokal   donmalarda ,donan bölgenin tekrar donma ihtimali varsa bu bölge ısıtılmamalıdır.
- Hareket etmemeli,masaj yapılmamalı.eğer masaj yapılırsa donan bölgenin içindeki buz kristalleri o bölgeye zarar verebilir.
- Ağırlık verilmemeli ve doğrudan sıcak temas olmamalıdır.
- Kişi sıcak ortama sokulur.
- Islak malzemeleri çıkarılır. Ve kuru giysiler verilir.
- Aşırı soğukta dokuda kızarıklıklar ve ağrı olur. Bazen kabarcıklar oluşabilir. Bunlar patlatılmamalı.

HİPOTERMİNNİN  DERECESİNE GÖRE: 
 
Sıcak ortama çekilir, rüzgardan korunur, kuru giysiler verilir,vücudu iyice izole etmek gerekir. Kişiyi kendi vücut ısısı ile ısıtmalıyız.
   
Pasif ısınma ağır hipodermi 28  dereceden küçük derecede yapılacak birşey yoktur. Kalp durma tehlikesi olduğu için göğüs kafesiyle fazla  uğraşılmaz .kalbin durmasına neden olunabilir.
   
28 derecenin altında olmadığı durumlarda eğer karduyo pulmonel canlandırma gerekiyorsa kişi ısınıncaya kadar kalp masajı devam etmelidir. Soğuk olduğu için kalp durabilir.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Twitter Ekle Google Ekle Yahoo Ekle Del.icio.us Ekle Stumbleupon Ekle Technorati Ekle Digg Ekle Furl Ekle Newsvine Ekle Reddit Ekle Linkedin Ekle Friendfeed Ekle
Logged
ali osman bebek'in Imzasi

Paylaşmak isteğiniz dökümanlarınız var ise;

bedenegitimci.org@hotmail.com

email adresine gönderin biz sizin adınıza yayınlayalım.
Robot Linkler
Altarnatif Linkler
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 6,921


View Profile
Re: İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar
« Posted on: 19 Ocak 2018, 08:22:57 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle www.bedenegitimci.org Sitesine Hosgeldiniz. Ben Robot Moderatör Olarak Siteden Daha Fazla Yararlanmaniz Için Sitemize Üye Olmanizi Öneririm. Güzel Paylasimlar Diliyorum.

giris  kayit
Altarnatif Linkler: İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar dosyalari,İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar belgeleri, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar görüntüleri, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar videolari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar planlari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar dökümanlari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar oyunlari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar arsivi, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar kurallari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar videosu, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar resimleri, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar dilekçesi
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Beden Egitimi Sitesi Etiketler
İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil DurumlarGoogle Words: İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar Dosyasi, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar Belgesi, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar Kurallari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar , İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar , İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar Resimleri, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar , İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar , İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar , İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar , İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar Videosu, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar Arsivi, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar ,

||| Etiketler |||
İl Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar 
Otomatik Tag
İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar, Beden Egitimi, Spor, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar, Beden Egitimi Egzersiz Planlari, Beden Egitimi Dersi Yillik Planlari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar, Beden Egitimi Dersi Günlük Planlari, Beden Egitimi Dersi Zümre Toplanti Tutanaklari, İlk Yardımda Isıya Bağlı Acil Durumlar

 
Gitmek istediğiniz yer:  


|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Yasal Uyari
* This site does NOT store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites. * Bu site ismi verilen dosyaların kendilerini barındırmamaktadır. Sitede verilen linklerin yasalara aykırı kullanımı karşısında oluşabilecek her türlü zarar ve mesuliyetten bedenegitimci.org sorumlu değildir...
Sitemizdeki İçerikler alıntılar içerebilir. Bazı yayınlarda kaynakça bölümü bulunmadığı için bizlerde yayınlarda bunlara yer veremeyebiliriz. İlgili dokümanların kaynakça bilgisini bilenler bize bedenegitimci.org@hotmail.com adresinden iletebilirlerse bizlerde ilgili dokümanları düzenleyerek emeğe saygı göstermiş oluruz.
Bu Sayfa 0.106 Saniyede 25 Sorgu ile Oluşturuldu
Sitemap
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70